آموزش شست وشوی روفرشی

فرش ها و قالیچه های ابریشمی دارای درخشندگی طبیعی و بافتی صاف و نرم هستند که با مواد دیگر قابل شکست نیست. ابریشم که عمدتاً از پروتئینی به نام فیبروئین تشکیل شده است، به طرز شگفت آوری قوی است. از نظر استحکام کششی، الیاف ابریشم حتی می توانند با نخ فولادی رقابت کنند.

با این حال، مهم است که بدانید چگونه فرش ها و فرش های ابریشمی و همچنین روفرشی کشدار را به درستی تمیز کنید. الیاف ابریشم زمانی که خیس می شوند قدرت خود را از دست می دهند. آنها همچنین خیلی الاستیک نیستند (به این معنی که اگر ابریشم را بکشید، کشیده می ماند) و به راحتی در اثر سایش، گرما و مواد شیمیایی قوی آسیب می بینند. در برخی موارد، حتی فقط آب می تواند به ابریشم آسیب برساند.

البته فرش‌ها و فرش‌های ابریشمی – به‌ویژه فرش‌های ابریشمی خالص – با ارزش هستند، بنابراین لازم است با دقت با آن‌ها رفتار کنید.

نگهداری از فرش و قالیچه های ابریشمی

بهترین راهنما برای نگهداری از فرش های ابریشمی با ارزش این است که در مرحله اول آنها را از دردسر دور نگه دارید. آنها را در جایی قرار ندهید که در معرض ترافیک سنگین یا سرریزهای مکرر قرار گیرند، که تمیز کردن مکرر را ضروری می کند و ممکن است صدمات جبران ناپذیری ایجاد کند. همچنین فرش‌های ابریشمی را از نور مستقیم خورشید دور نگه دارید، که می‌تواند باعث محو شدن رنگ‌ها و ضعیف شدن الیاف ابریشم شود و یا از  استفاده کنید.

شما باید فرش های ابریشمی را به طور مکرر جاروبرقی بکشید، قبل از اینکه خاک را در الیاف آسیاب کنید، آن را جمع کنید. با این حال، توجه داشته باشید که به هیچ وجه نباید از برس غلتکی یا کوبنده استفاده کنید. یک جایگزین مطمئن دیگر، رفتن به مسیر سنتی تر است – یک فرش ابریشمی را بیرون آویزان کنید و آن را بکوبید تا گرد و غبار و کثیفی را از بین ببرید، در حالی که به آن هوا می دهید.

نگهداری از فرش و قالیچه های ابریشمی

بورس روفرشی مولوی

هنگام تمیز کردن روفرشی از چه چیزهایی باید اجتناب کرد

از پاک کننده های آنزیمی استفاده نکنید، که از آنزیم ها برای هضم لکه های مبتنی بر پروتئین استفاده می کنند – ابریشم عمدتاً از پروتئین تشکیل شده است، بنابراین این پاک کننده ها ممکن است الیاف ابریشم را تجزیه کنند و به روفرشی کشدار شما آسیب وارد کند.
از آب داغ یا بخار استفاده نکنید؛ گرما می تواند باعث کوچک شدن ابریشم شود
برای جلوگیری از آسیب رساندن به الیاف فرش، فرش را مالش، چروک یا مالش ندهید
برای جلوگیری از تغییر شکل دائمی فرش، فرش را دسته یا کش نکنید
هرگز به استفاده از سفید کننده کلر روی ابریشم فکر نکنید. این فقط باعث از بین رفتن رنگ نمی شود – الیاف را از بین می برد
فرش را خیس نکنید، حتی در آب.

 

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.